Lamentacje Wielkopostne

Dziękujemy Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa za niezwykły koncert; przeniesienie nas w minione wieki i pokazanie jak nasi przodkowie przeżywali Czas Pasyjny. Ta cenna lekcja niech będzie dla nas wprowadzeniem do przeżywania Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa.

Wystąpili:

Blanka Dembosz – sopran,
Oskar Koziołek – Goetz – bas baryton,
Kazimierz Pyzik – viola da gamba.

——————————————————————————————————————–Lamentacje na czas Wielkiego Postu

Czas Pasyjny to czas zadumy i  czas  oczyszczenia.

Lamentacje to koncert, który w całości jest poświęcony  muzyce pasyjnej i lamentacyjnej. W programie  usłyszeliśmy szesnastowieczne pieśni   Jakuba Lubelczyka, Cypriana Bazylika,  hymny  Jakuba Gembickiego pisane do muzyki Claude’a Goudimela,  ewangelickie pieśni pasyjne oraz  jezuickie plankty.   Utwory o głębokim, mocnym przekazie, gdzie obrazy pokuty, skruchy, cierpienia ukazany jest poprzez różnorodną myśl muzyczną.  Pieśni pasyjne zabierają słuchacza  w  podróż przez dawną muzykę czasu Wielkiego Postu, muzykę ciemnych jutrzni,  lamentacje czasu  drżenia, trwogi  i wstrząsu, pieśni ciemności, które za chwilę rozjaśni blask zmartwychwstania.

Oryginalność projektu to między innymi  wydobycie z zapomnienia  i przedstawienie niezmiernie rzadko wykonywanych utworów, takich jak   barokowe  plankty, czy pieśni do słów Jakuba Lubelczyka i Jakuba Gembickiego. Lamentacje ukazują, co równie rzadkie , dwa różne spojrzenia  na przedstawienie Pasji; reformacyjna, szesnastowieczna pieśń pasyjna  zderza się i równocześnie łączy się z  katolickimi, jezuickimi planktami. Odmienne obrazy  przedstawienia Męki Pańskiej  można zamknąć w określeniu wyszukanej prostoty – oksymoronu, który najlepiej oddaje charakter  Lamentacji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.